Procedura usprawiedliwiania nieobecności i zwalniania uczniów w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Kochanowskiego  w Trzebiatowie

 

Podstawa prawna:

  • Konstytucja RP, art. 70, ust. 1
  • Ustawa o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. z późniejszymi  zmianami.

Usprawiedliwianie – zasady ogólne

  1. Rodzic/prawny opiekun ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność dziecka niezwłocznie po powrocie do szkoły,  przedstawiając wychowawcy pisemne usprawiedliwienie, nie później jednak jak w ciągu 7dni od powrotu do szkoły. W przeciwnym wypadku wychowawca zmuszony jest do odnotowania godzin nieusprawiedliwionych, co może mieć swoje następstwa w obniżonej ocenie zachowania.
  2. Nauczyciele innych przedmiotów, nie zajmują się usprawiedliwianiem nieobecności. Informacje o opuszczonych lekcjach nauczyciele ci przekazują niezwłocznie wychowawcy klasowemu.
  3. Jeżeli uczeń przez dłuższy czas (tj. pięć kolejnych dni roboczych) nie przychodzi do szkoły bez podania przez rodzica/prawnego opiekuna przyczyny jego nieobecności wychowawca obowiązany jest niezwłocznie skontaktować się z rodzicami/prawnym opiekunem.
  4. W przypadku gdy dziecko przebywa przez dłuższy czas w szpitalu, sanatorium lub innej placówce, rodzic/prawny opiekun ma obowiązek poinformować o tym fakcie wychowawcę klasy.
  5. Usprawiedliwienie spóźnienia spowodowanego przypadkiem losowym niezależnym od ucznia, może być dokonane po przedstawieniu odpowiedniego,  rzeczowego wyjaśnienia. Spóźnienie przekraczające 15 minut traktuje się jako nieobecność na zajęciach.

 

Zwolnienia z zajęć dydaktycznych

  1. Rodzice/prawny opiekun mają prawo zwolnić ucznia z zajęć lekcyjnych (jednych lub kilku lekcji)  do domu,  lekarza itp. przez osobiste zwolnienie            u wychowawcy lub dyrekcji szkoły -  wychowawca zwalnia ucznia na podstawie oświadczenia podpisanego przez rodzica/prawnego opiekuna. Oświadczenie to jest konsultowane z rodzicem/prawnym opiekunem na konsultacjach lub spotkaniu z rodzicami. W razie wątpliwości telefonicznie przed wydaniem decyzji o zwolnieniu. W przypadku braku zwolnienia osobistego lub oświadczenia uczeń nie może opuścić szkoły.
  2. Uczeń może być zwolniony z zajęć lekcyjnych z powodu złego samopoczucia, choroby itp. w trakcie trwania zajęć – w tym przypadku obowiązują następujące zasady:
    • uczeń zgłasza nauczycielowi złe samopoczucie,
    • nauczyciel kieruje ucznia dyżurnego do sekretariatu szkoły z prośbą o wezwanie pielęgniarki do sali lekcyjnej,
    • pielęgniarka dokonuje diagnozy stanu zdrowia i podejmuje decyzję dotyczącą odesłania ucznia na lekcję albo pozostawia go w gabinecie do przyjścia rodzica/prawnego opiekuna, w nagłych przypadkach wzywa karetkę pogotowia i rodziców/prawego opiekuna z jednoczesnym powiadomieniem dyrekcji szkoły.

W sytuacji nieobecności pielęgniarki nauczyciel odsyła ucznia do sekretariatu – dalsze decyzje podejmuje nauczyciel po konsultacji z dyrekcją szkoły. W takich przypadkach uczeń czeka  na terenie szkoły na odebranie go przez rodzica/prawnego opiekuna.

  1. Jeżeli uczeń jest nieobecny na zajęciach z przyczyn wynikających z działalności na rzecz szkoły nie wpisuje się mu nieobecności (wpis – konkurs, zawody).  Do przyczyn takiej nieobecności przyjmuje się udział w uroczystościach szkolnych, konkursach, olimpiadach, zawodach sportowych,  itp.
    Ucznia należy zwolnić przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w pokoju nauczycielskim kartki z nazwiskami uczniów zwalnianych, powodem zwolnienia  i czasem zwolnienia. Zwolnienia dokonuje nauczyciel angażujący ucznia po uprzednim uzgodnieniu z nauczycielami uczącymi w danym dniu.
  2. Zwolnienie grupy uczniów z pierwszych i ostatnich zajęć:
  3. Informacja o odwołanych zajęciach edukacyjnych zostaje podana  na piśmie  w pokoju nauczycielskim co najmniej na dzień przed planowanym odwołaniem zajęć. Wychowawca klasy za pośrednictwem uczniów informuje rodziców o planowanym skróceniu zajęć.
  4. w przypadku skrócenia zajęć bez przekazania informacji rodzicom uczniowie przechodzą pod opiekę świetlicy szkolnej lub wyznaczonego na zastępstwo nauczyciela.

 

PROCEDURA UZYSKIWANIA ZWOLNIEŃ Z ZAJĘĆ WYCHOWANIA FIZYCZNEGO 

Podstawa prawna:

  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej  z dnia 10 czerwca 2015 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikacji  i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów  w szkołach publicznych ( Dz. U. z 2015 poz. 843).

§ 5 ust. 1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.

§ 5 ust. 3. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z realizacji zajęć, o którym mowa w ust. 2., uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej, a szkole policealnej- semestralnej, oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony’’ albo „ zwolniona’’

 Procedura postępowania:

Zwolnienia doraźne

  1. W wyjątkowych sytuacjach (chwilowa niedyspozycja, zdarzenie losowe) uczeń na  prośbę rodziców (prawnych opiekunów) może być zwolniony z pojedynczych zajęć wychowania fizycznego. Prośba powinna zawierać odpowiednią, zgodną ze stanem rzeczywistym przyczynę i wskazane daty ramowe zwolnienia. Łączna długość tego typu zwolnień nie może przekraczać dwóch tygodni w jednym półroczu w bieżącym roku szkolnym. Decyzję o zwolnieniu podejmuje nauczyciel prowadzący zajęcia.
  2. Uczeń zwolniony ma obowiązek przebywać na tych zajęciach pod opieką nauczyciela. Jeśli jest to pierwsza lub ostatnia lekcja, uczeń może być zwolniony do domu na pisemną prośbę rodziców ( prawnych opiekunów ). W dzienniku lekcyjnym zwolniony uczeń ma adnotację „nieobecność usprawiedliwiona”.

 

Zwolnienia długoterminowe

  1. W uzasadnionych przypadkach uczeń może być zwolniony  na czas określony z zajęć wychowania fizycznego  lub z określonych ćwiczeń fizycznych na podstawie opinii lekarskiej o ograniczonych możliwościach wykonywania ich przez ucznia  wydanej przez lekarza.
  2. Dłuższe zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego  musi być poparte odpowiednią opinią  wystawioną przez lekarza.
  3. Opinię lekarską wskazującą na konieczność zwolnienia  z zajęć wychowania fizycznego na okres nie dłuższy niż jeden miesiąc  należy przekazać nauczycielowi wychowania fizycznego, który obowiązany jest przechowywać ją do końca bieżącego roku szkolnego, tj. do dnia 31 sierpnia danego roku.
  4. Opinię lekarską wystawioną na okres dłuższy niż miesiąc, należy złożyć wraz z podaniem  w sekretariacie szkoły. W przypadku dostarczenia  kolejnego / kolejnych zaświadczeń  dyrektor szkoły wydaje  decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z określonych ćwiczeń fizycznych na podstawie opinii lekarskiej o ograniczonych możliwościach wykonywania ich przez ucznia .
  5. Zwolnienie może dotyczyć pierwszego, drugiego półrocza lub całego roku szkolnego w zależności od wskazań lekarza zawartych w opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach.
  6. O zwolnienie ucznia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego występują rodzice (prawni opiekunowie), którzy składają w sekretariacie szkoły podanie kierowane do dyrektora szkoły. Do podania rodzice ( prawni opiekunowie) załączają także opinię o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydaną przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
  7. Podanie należy przedłożyć dyrektorowi niezwłocznie po uzyskaniu opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii, jednak nie później niż:
  • w przypadku zwolnienia dotyczącego I półrocza lub całego roku szkolnego - do 30 września danego roku szkolnego,
  • w przypadku zwolnienia  dotyczącego II półrocza - do 14 dni od rozpoczęcia II półrocza w danym roku szkolnym.

W  przypadku zdarzeń losowych i opinii lekarskich wystawionych w ciągu roku szkolnego rodzice (prawni opiekunowie) składają podania skierowane do dyrektora szkoły poza  ustalonymi wyżej terminami, jednak niezwłocznie po uzyskaniu odpowiedniej opinii lekarskiej, tj. nie później niż 14 dni od pierwszego dnia zwolnienia z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego.

  1. Zaświadczenie lekarskie zwalniające ucznia z ćwiczeń z wsteczną datą będzie respektowane od daty wystawienia zaświadczenia.
  2. Zwolnienie niedostarczone w terminie będzie ważne od daty jego złożenia w sekretariacie.
  3. Dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego na podstawie opinii lekarza w terminie do 7 dni  roboczych od daty wpływu podania. Rodzice (opiekunowie prawni) odbierają decyzję dyrektora w sekretariacie szkoły.
  4. W przypadku decyzji odmownej rodzice (opiekunowie prawni) mogą się odwołać za pośrednictwem  dyrektora do Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
  5. O zwolnieniu ucznia z zajęć  poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz  wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.
  6. Jeżeli uczeń uzyskuje zwolnienie w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na lekcjach nie przekroczyły połowy  wymaganego czasu lub są podstawy do wystawienia oceny, to wówczas uczeń podlega klasyfikacji z przedmiotu.
  7. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego  przez całe półrocze w dokumentacji przebiegu nauczania,  zamiast oceny klasyfikacyjnej  wpisuje się „zwolniony”.  
  8. Jeżeli uczeń uzyskał ocenę z zajęć wychowania fizycznego za I półrocze w danym roku szkolnym, a w II półroczu decyzją dyrektora szkoły został zwolniony z wykonywania ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego, to na Świadectwie szkolnym związanym z ukończeniem zajęć w danym roku szkolnym wpisuje się ocenę uzyskaną na koniec I półrocza.    
  9. Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek  przebywać na tych zajęciach pod opieką nauczyciela.
  10. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi   zajęciami w danym dniu, uczeń może być z nich zwolniony na podstawie  oświadczenia rodziców (opiekunów prawnych) złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca klasy.
  11. Uczeń zwalniany z zajęć do domu ma zaznaczoną w dzienniku  „nieobecność usprawiedliwioną”.
  12. Zawarte w opinii lekarskiej ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem ucznia z wykonywania danej grupy ćwiczeń, nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie tej opinii. Rodzic ( prawny opiekun) składa nauczycielowi wychowania fizycznego opinię lekarską, którą nauczyciel jest zobowiązany uwzględnić w pracy z uczniem podczas zajęć szkolnych. 

 

Postanowienia końcowe

  1. Nauczyciel wychowania fizycznego zapoznaje uczniów  z niniejszą procedurą na pierwszych zajęciach w danym roku szkolnym, natomiast  rodziców (prawnych opiekunów) wychowawca klasy  podczas pierwszego zebrania z rodzicami.
  2. Dokumentacja dotycząca zwolnień z zajęć wychowania fizycznego przechowywana jest w sekretariacie szkoły.
  3. Procedura obowiązuje od dnia ogłoszenia tj. od 06.10. 2015r.

  Procedurę uzyskiwania zwolnień z zajęć wychowania fizycznego wprowadza się na mocy Zarządzenia Dyrektora Szkoły.

 

Zwolnienia z zajęć informatyki 

  1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć informatyki na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
  2. Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć informatyki uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.

 

Zwolnienia z nauki religii.

  1. Dyrektor szkoły zwalnia ucznia do końca danego etapu edukacyjnego z nauki religii.
  2. O zwolnienie ucznia z religii występują rodzice (opiekunowie prawni). Składają podanie do dyrektora szkoły do 20 września danego roku szkolnego.
  3. Dyrektor wydaje decyzje o zwolnieniu ucznia z zajęć w terminie do 7 dni roboczych od daty wpływu podania. Rodzice (prawni opiekunowie) odbierają decyzję w sekretariacie szkoły.
  4. O zwolnieniu ucznia z zajęć poinformowany zostaje nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca ucznia. Fakt przyjęcia informacji do wiadomości potwierdzają podpisem złożonym na decyzji.
  5. Uczniowie zwolnionemu z religii szkoła zapewnia opiekę podczas trwania tych zajęć. W szczególnych przypadkach, gdy lekcje te są pierwszymi lub ostatnimi zajęciami w danym dniu, uczeń może być zwolniony z tego obowiązku na podstawie pisemnego oświadczenia rodziców (opiekunów prawnych) złożonego w sekretariacie szkoły i po uzyskaniu zgody dyrektora szkoły. O tym fakcie informowani są nauczyciel prowadzący zajęcia oraz wychowawca klasy.
  6. Uczniom nieuczęszczającym na religię nie wpisuje się nieobecności.
  7. W przypadku zwolnienia ucznia z nauki religii w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wstawia się kreskę.

 

Informacje dodatkowe

  1. Rodzic/prawny opiekun bierze pełną odpowiedzialność za swoje dziecko zwolnione z zajęć lekcyjnych.
  2. Nieobecność w szkole nie zwalnia ucznia z obowiązku nadrobienia zalęgłości szkolnych
  3. W przypadku braku współpracy rodzica/opiekuna z wychowawcą (nie uczestniczenie w zebraniach i konsultacjach indywidualnych, brak zainteresowania dzieckiem), rodzic otrzymuje przesłane listem poleconym upomnienie dyrektora szkoły, zawierające stwierdzenie, ze dziecko nie realizuje obowiązku szkolnego, wezwanie do posyłania dziecka do szkoły z wyznaczonym terminem i informacją o grożących sankcjach prawnych.
InformacjeInformacje:

Liczba wyświetleń: 612

Utworzono dnia: 31.01.2014

Dokument wprowadził:
Admin

Dokument opublikował:
Administrator główny

Drukuj dokument

Historia publikacjiHistoria publikacji:

11.02.2016, Administrator główny:

Edycja zakładki Procedury

11.02.2016, Administrator główny:

Edycja zakładki Procedury